Їжа шматочками: чому важливо почати саме зараз?
Згідно рекомендацій ВОЗ та МОЗ України, перший прикорм дитині вводиться в віці 6 місяців.
За консистенцією перший прикорм має нагадувати сметану – тобто, мати однорідну масу, без шматочків.
А через 2-3 місяці після введення прикорму (зазвичай, після 8-9 місяців життя) можна починати давати їжу з маленькими мякими шматочками. Можна запропонувати добре розварені гречану та інші каші, або розминати овочі для супу виделкою замість блендера.
Звичайно, тут ми орієнтуємось на індивідуальну готовність дитини – якщо така їжа не сприймається малюком при першій спробі, можна повторно дати її через 1-2 тижні або місяці, коли дитина буде готова їсти мякі шматочки.
Правило “їжі шматочками” є обовязковим на 2-му році життя дитини – в цей період вже зовсім не потрібно “блендерити” кожну страву, а привчати малюка до інших консистенцій їжі.
Чому це важливо?
Це період формування харчових звичок, певне “вікове вікно”, коли дитина вже готова до неоднорідної їжі і має засвоїти подібний навик.
Якщо продовжувати годувати дитину тільки їжею в формі пюре протягом перших 2 років життя, навчити їсти щось їнше в більш старшому віці буде надзвичайно важко, оскільки дитина вже сформує свої харчові звички.
До того ж, жування твердої їжі потрібно для того, щоб зубки були здоровими. А харчові волокна, які містяться в овочах і фруктах, потрібні для нормальної роботи кишківника і профілактики закрепів. Тобто, засвоївши цю звичку вчасно, ви знижуєте ризик звертання до стоматологів і дитячих гастроентерологів.
Також варто памятати, що жувальні зуби у більшості дітей зявляються лише на 3-му році життя, а отже, повноцінно розжувати шмат мяса тощо дитина 1-2 років ще не може. А шматочками фруктів, овочів, твердого сиру, дитячого печива діти цього віку ласують залюбки.
Ідеї для оформлення їжі
Оскільки малюки обожнюють різноманітні ігри, можна зробити наступне: взяти пластикову коробку з печива або тарілку з діленнями і в кожне відділення покласти різні види їжі: діти залюбки будуть досліджувати її і одночасно звикати до різноманіття смаків і консистенцій продуктів.
Також можна “креативити” викладаючи їжу на тарілці, щоб обід був не тільки користим, але й цікавим для дитини.
Будьте здорові!
Шевелєва Ганна, педіатр.
при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.