В данному пості йтиметься про лабораторні дослідження, які часто призначають в дитячій гастроентерології. А саме про ті, матеріалом для яких слугує кал (стул-тести). Деякі аналізи детально описані в окремих постах, на них є лінки.
Дослідження калу
Дослідження калу (стул-тести) відносяться до неінвазивних методів дослідження, тобто таких, які не викликають болю та пошкоджень тіла (як, наприклад, аналізи крові чи гастроскопія) тому є дуже актуальними в педіатричній практиці:
1. Копрограма – загальний аналіз калу, який дає інформацію про процес травлення в кишківнику. Читати детальніше:
2. Аналіз калу на яйця гельмінтів і цисти простійших. Дозволяє визначити таких кишкових паразитів, як лямблії, аскариди, токсокари та інші:
- нематоди (круглі хробаки): аскариди (Askaris lumbricoides), волосоголовець (Trichocephalus trihiurus), томінкс (Thominx aerofilus), кривоголовка двенадцатипала (Ancylostoma duodenale), некатори (Necator americanus), тріхостронгіліди (Trichostrongyloidea);
- трематоди (смоктальщики): двуустки печінкової (Fasciola hepatica), двуустки котячої (Opisthorchis felineus), шистосоми (Schistoma mansoni end japonicum);
- цестоди (стрічкових хробаки): ціп’як неозброєного (Taeniarhynchus saginatus), ціп’як озброєного (Tania solium), лентець широкий (Diphyllobothrium latum ), лентець малий (Diphyllobothrium minus).
При одноразовому дослідженні відсоток виявлення паразитів в калі порівняно не високий. У зв’язку з цим необхідно проводити повторні дослідження калу. Точних рекомендацій щодо кратності і частоти здачі аналізу немає. Це може були забір матеріалу для аналізу під час кількох (3-5) послідовних дефекацій з інтервалом 1-3 дні або 3-кратно з інтервалом в 7 днів.
3. Аналіз на ентеробіоз / Зішкрібок на ентеробіоз. Обстеження на виявлення гостриків повязано з особливостями їх життєвого циклу, а саме – відкладанням яєць в періанальних складках.
Забір матеріалу для аналізу проводиться зранку, до того, як дитина відвідає туалет одним з наступних методів (в залежності від вимог лабораторії):
- ватну паличку змочити в теплій кип’яченій воді, кілька разів провести навколо анального отвору, помістити зішкріб в чисту ємність (Діла)
- шматок вузенького скотча приклеїти липкою стороною до періанальних складок, а потім тією ж стороною – до предметного скла (Сінево).
Аналіз рекомендується повторювати 3-7 разів з інтервалом 1-2 дні.
4. Дослідження калу на вуглеводи методом Бенедикта / Проба Бенедикта
Призначається при підозрі на лактазну недостатність, при проявах хронічної діареї.
Кал збирається після мимовільної дефекації, не повинен містити сторонні домішки і доставляється в лабораторію протягом 2-х годин. Не береться матеріал для дослідження зібраний після клізми, прийому медикаментів, які впливають на перистальтику, прийому касторового або вазелінового масла, після введення свічок , препаратів, що впливають на забарвлення калу (залізо, вісмут).
Не слід збирати біоматеріал в період менструації, при наявності кровоточивого геморою, крові в сечі або після значних зусиль при дефекації.
Дослідження не слід проводити протягом 2-х тижнів після проведення інструментальних досліджень шлунково-кишкового тракту або медичних процедур, які можуть викликати механічні пошкодження слизової (наприклад, колоноскопія, ректороманоскопія, очищення кишківника за допомогою клізм і ін.).
Не потрібно відміняти проведення замісної терапії препаратами ферментів підшлункової залози.
- < 100 мкг/г калу – важка ступінь екзокринної недостатності підшлункової залози;
- 100 – 200 мкг/г калу – помірна ступінь екзокринної недостатності підшлункової залози;
- > 200 мкг/г калу – норма.
6. Виявленння Нр (Helicobacter pylori) методом ПЛР. Бактерія Нр на сьогодні вважається основною причиною гастриту і виразкової хвороби. Аналіз здається для постановки діагнозу перед початком антибіотико-терапії і оцінки її ефективності (не раніше, ніж через 4 тижні після закінчення лікування).
Кал збирається після природньої дефекації в стерильний контейнер, доставляється в лабораторію протягом 2-х годин. Не береться матеріал для дослідження, зібраний після клізми, прийому медикаментів, що впливають на перистальтику.
7. Кальпротектин фекальний. Кальпротектін – білок, який продукується нейтрофілами, моноцитами, епітелієм; виділяється у великих кількостях з калом при пошкодженні слизової оболонки кишечника, є маркером активності лейкоцитів і запалення в шлунково-кишковому тракті, “фекального запалення”.
За 4-5 днів до проведення дослідження потрібно припинити прийом ліків або БАДів. Матеріал збирається в одноразовий контейнер і доставляється в лабораторію протягом 1 доби, можна зберігати при температурі +2+8 С.
Оцінка результату:
діти до 1 року < 500 мкг/г
діти до 4 років < 150 мкг/г
4 роки – 65 років < 50 мкг/г
старше 65 років < 100 мкг/г
8. Прихована кров в калі.
«Прихованою» називають кров, яка не змінює колір калу і не визначається макро- і мікроскопічно. Проводиться визначення гемоглобіну і трансферину людини в калі з метою виявлення шлунково-кишкової кровотечі будь-якої етіології.
Підготовка:
- Не потрібно дотримання попередньої дієти.
- Не слід збирати біоматеріал в період менструації, при наявності кровоточивого геморою, крові в сечі або після значних зусиль при дефекації.
- Дослідження не слід проводити протягом 2-х тижнів після проведення інструментальних досліджень шлунково-кишкового тракту або медичних процедур, які можуть викликати механічні пошкодження слизової (наприклад, колоноскопія, ректороманоскопія, очищення кишківника за допомогою клізм і ін.).
9. Експрес-тест (cito-test) на виявлення ротавірусної інфекції/рота- та аденовірусної / рота-, адено-, астро-, норавірусної інфекції.
Використовуються тест-системи:
CITO TEST ROTA
CITO TEST ROTA-ADENO
CITO TEST ROTA-ADENO-ASTRO-NORO
Дані тести призначаються для визначення найбільш розповсюджених збудників гострих вірусних діарей. Можна робити в домашніх умовах або в умовах клініки, результат можна оцінювати протягом 10 хвилин.
10. Скрінінг на гострі кишкові інфекції методом ПЛР (ГКІ-скрінінг).
Призначається при гострих інфекційних діареях для виявлення ДНК/РНК збудника, а саме:
ДНК ентероінвазивні E.coli
ДНК Shigella spp.
ДНК Salmonella spp.
ДНК Campylobacter spp
ДНК Adenovirus F
РНК Astrovirus
РНК Norovirus 2 генотип
РНК Rotavirus A
Хочу додати, що таке дослідження, як кал на дисбактеріоз на сьогоднішній день визнано неефективним з позицій доказової медицини через низьку специфічність і достовірність результатів тому не використовується в цивілізованому світі.
Бережіть себе і будьте здорові!
Шевелєва Ганна, педіатр, дитячий гастроентеролог.
при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.
Джерела інформації:
1 – сайт MyAnaliz.Info
2. – https://dila.ua/labdir.html
3. – https://spravochnik.synevo.ua/
4. – https://dniprolab.com/uk/services