
Паніка, яка охопила світ, у звязку зі стрімким поширенням нової хвороби, викликаної коронавірусом 7-го типу COVID-19, в Україні відчувається поки тільки незручностями у зв’язку з закриттям садочків і шкіл, відміною конференцій, концертів та інших масових заходів.
Втім, ми не знаємо всієї картини. На даний час в Україні проведено тільки 43 тести і виявлено 1 хворого. В Італії, де хворих виявлено найбільше, обстежено більше 60.000 людей.
Що ми знаємо про COVID-19?
Передається повітряно-краплиним шляхом, також не виключать контактний шлях передачі. Має тривалий інкубаційний (від зараження до початку хвороби) період – кілька тижнів. Хворіють люди різного віку, але найважче перебігає захворювання у літніх людей, які мають ожиріння та хронічні хвороби (серцево-судинні тощо). Серед захворілих більше чоловіків, ніж жінок.
Специфічної профілактики (вакцин) не існує. Є рекомендації, як знизити ризик інфікування, при них нижче.
Специфічних ліків, які б діяли на цей вірус, не існує. Втім, вже є медичні гайди (рекомендації, протоколи лікування), які використовуються в реанімації (принаймні, я вже бачила британські та італійські гайди). Вони включають штучну вентиляцію легень і підтримуючу терапію.
Що робити, щоб не захворіти на коронавірус?
Рекомендації по запобіганню COVID-19 наступні:
- уникати місць великого скупчення людей, особливо це стосується літніх людей, яким радять сидіти вдома і виходити тільки на прогулянки1
- уникати тісного контакту з людьми – триматись на вістані не менше 1 м (привіт, метро і маршрутки!) .
- часто мити руки, можна використовувати як звичайне мило так і антисептики
- не торкатись немитими руками обличчя
- обробляти антисептиком свій мобільний
- менше використовувати свій мобільний в людних місцях і звикати заходити в соцмережі тільки вдома
- при чиханні і кашлі користуватись одноразовими серветками або чихати/кашляти у свій лікоть, не в долоню.
І, так, на жаль, “чарівної таблетки від коронавірусу” не існує.
Що робити при ознаках хвороби?
- при появі перших ознак хвороби (кашель, температура тощо) в західних країнах (на приклад, Італії) радять сидіти вдома. А за медичною допомогою звертатись тільки при появі ознак дихальної недостатності (задишки).
Як стверджують епідеміологи (2), це не перший і, на жаль, не останній випадок епідемій, викликаних зооантропонозами – інфекціями, які передаються від тварин людям, і якими в подальшому люди заражають людей. За останні 20 років були були викликані коронавірусами епідемії SARS в 2002 році (до речі, теж перші випадки захворювання були в Китаї) і MERS в 2012 (спалах почався в Саудівській Аравії) . Причиною вважають агресивне втручання людини в ареали існування диких тварин. Перемогти повністю такі хвороби неможливо – адже збудник залишається існувати серед тварин.
Шевелєва Ганна, педіатр.
при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.
p.s. що почитати про COVID-19?