Копрограма: як підготуватись до здачі аналізу калу

копрограма – як підготоватись до аналізу

Копрограма – це загальний клінічний аналіз калу, який дозволяє з’ясувати, як працює травна система людини, а саме – чи достатньо виробляється ферментів для перетравлення їжі, чи немає запальних процесів в кишківнику, гельмінтозів тощо.

Як підготуватись до здачі копрограми?

Перед аналізом не можна:

 • ставити ректальні супозиторії (свічки) : це призведе до виявлення нейтрального жиру від свічки в аналізі, і відповідно, хибних висновків
 • ставити клізму
 • приймати препарати, які впливають на роботу травної системи (проносні, ферментні препарати), колір випорожнень (препарати заліза, активоване вугілля)
 • робити рентгенологічне дослідження шлунку чи кишківника (при цьому методі обстеження використовується рентген-контрастна речовина, яка потрапляє у випорожнення)
 • малюкам – використовувати присипку: це призведе до виявлення крохмалю в копрограмі і хибних висновків
 • при використанні підгузків у дітей не можна зішкрібати кал, який вже частково всмоктався в підгузок, змішався з сечею
 • жінкам – здавати аналіз під час менструації (через можливе попадання крові в матеріал аналізу)

Потрібно:

 • протягом 2-4 днів дотримуватись дієти, що включає основні продукти – білки (м’ясо), жири (вершкове масло), вуглеводи, клітковина (яблуко тощо). Якщо раціон людини не включає певних груп продуктів, аналіз буде малоінформативним, оскільки не дозволить визначити, чи достатньо виділяється тих чи інших ферментів. Розроблені спеціальні дієти: Шмідта або Певзнера (1).

 

 • Дієта Шмідта – денний раціон (розподіляється на 5 прийомів їжі) — 1—1,5 л молока, 2—3 яйця (легко зварених), білий хліб з маслом, 125 г м’яса, 200 г картопляного пюре, вівсяна каша. Загальна калорійність — 2250 калорій.
 • Дієта Певзнера – денний раціон: 200 г білого й 200 г чорного хліба, 250 г смаженого м’яса, 100 г масла, 40 г цукри, смажена картопля, морква, салати, квашена капуста, гречана й рисова каші, компот, свіжі фрукти. Загальна калорійність — 3250 калорій.

 

 • Зверніть увагу, що при здачі аналізу калу на сховану кров (реакція Грегерсена) потрібна інша дієта: протягом 3 діб раціону виключаються м’ясні та рибні продукти, яйця, зелені овочі, помідори, а також відміняються медикаменти, що містять залізо, йод і бром.
 • контрейнер для аналізу калу на копрограму

   

  Для збору аналізу калу використовується спеціальний контрейнер (фото).  В лабораторію передають свіжозібраний матеріал для аналізу, втім, допускається зберігання в холодильнику при температурі 3-5С протягом кількох годин. На стіл до лаборанта він має потрапити в проміжку до 8-12 годин.

 

В наступній статті на блозі – про те, як розтлумачити результати копрограми.

 

Шевелєва Ганна, педіатр.

при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.

 

Копрограма: як підготуватись до здачі аналізу калу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори