
Сьогодні під час консультації почула від батьків маленького пацієнта таке питання:
- А чому подруги нашої бабусі – які всі лікарі – навіть не дивлячись дитину, по телефону, давали нам інші поради, не такі, як ви?
Це питання складається з двох частин:
- Чому поради по телефону, без огляду, можуть відрізнятись від того, що лікар може рекомендувати після огляду дитини?
- Чому лікарі різних поколінь можуть давати різні рекомендації?
Чому поради по телефону можуть відрізнятись від рекомендацій при огляді?
По телефону можна узнати лише скарги пацієнта, при огляді лікар отримує значно більше інформації і може краще оцінювати його стан. Коли мова йде про дітей, які ще не говорять, або не можуть пояснити що їх турбує, навіть скарги, які надають батьки, є дуже відносними, і не можливо спиратись тільки на них.
Особисто я не беру на себе відповідальність ставити точний діагноз та призначати лікування без огляду пацієнта.
Чому лікарі різних поколінь можуть давати різні рекомендації?
Особистий досвід – це дуже важливо. Зараз я знаю і вмію більше, ніж 5 чи 10 років тому, чи на початку своєї роботи лікарем. Лікарі, які працюють 20-30 років, обстежували і лікувати більше пацієнтів, ніж доводилось мені і їх особистий досвід об’ємніший і різноманітніший, і це добре.
Втім, кваліфікаційний рівень в медицині базується не тільки на власному досвіді.
Медицина – це наука, яка постійно розвивається, і те, що здавалось незмінною істиною кілька поколінь – або навіть кілька років тому – переглядається і може виявитись неефективним або навіть шкідливим для лікування того чи іншого стану.
Сучасна медицина інтегрує знання зі всього світу – дослідження проводяться на тисячах людей в різних країнах світу, рекомендації з лікування того чи іншого захворювання вдосконалюються і змінюються раз на кілька років.
Щоб бути хорошим лікарем, потрібно постійно “тримати руку на пульсі” нових знань і досліджень, читати сучасні рекомендації і враховувати їх в своїй роботі.
Якщо лікар “старого покоління” враховує в своїй роботі нові дослідження і сучасні рекомендації, йому, з його знаннями і досвідом, немає ціни.
Якщо ж продовжує лікувати методами, розробленими “за царя Гороха” – не дивно, якщо вони відрізнятимуться від тих, які радять “молоді” лікарі.
Будьте здорові!
Шевелєва Ганна, педіатр.
при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.