Перший прикорм. Покрокова інструкція.

Вітаю! В цій статті на блозі mama-pediatr.com йтиметься детально про те, як почати вводити прикорм дитині: коли це найкраще робити, що підготувати і з яких продуктів починати прикорм. Я розкажу про перший прикорм, спираючись на сучасні рекомендації і свій власний материнський досвід.

Перший прикорм. Покрокова інструкція

Коли починати?
Згідно рекомендацій ВОЗ, найкращий час для введення прикорму – 6 місяців. До цього віку діти готові і мають потребу до розширення раціону.

Втім, все більше говорять про “вікно 4-6 місяців” – адже всі діти індивідуальні і розвиваються по-різному, отже, хтось може бути готовий до знайомства з прикормом раніше, хтось – пізніше.

Тобто, потрібно звертати увагу на ознаки готовності дитини до прикорму.

Ознаки готовності дитини до прикорму

Малюк проявляє інтерес до їжі, яку їдять батьки: уважно дивиться, як ті відправляють ложку до рота, жують і ковтають. Повторює жувальні рухи за мамою і може намагатись відняти ложку і направити собі до рота.

Малюк відкриває рот, коли ви підносите до неї ложку і бере її до рота (у зовсім маленьких дітей є виштовхувальний рефлекс – вони намагаються виштовхнути язиком все, що не є соском грудей або подібною до нього соскою).

Також малюк може відвернутись, якщо не хоче їсти з ложки, відштовхнути її тощо.

В цьому віці дитина вже сидить або напівсидить. Адже прикорм не можна їсти лежачи.

Що підготувати для введення прикорму

Вам знадобиться пластиковий посуд – невеличкі глибокі мисочки, ложки і чашки. Його легко знайти в аптеках і дитячих магазинах, можна мити і обдавати окропом для стерилізації, ставити в посудомийну машину тощо. Це дуже вигідне придбання: зі старшею дитиною я дуже швидко оновила свій керамічний посуд – за день могло розбитись 2-3 тарілки і чашки. А пластик не б’ється. До того ж, пластикові ложки не нагріваються, як металеві, тож не можна обпікти ротик дитини.

Стілець для годування. Вибираєте, виходячи з розмірів кухні і кольору стін в ній. Є моделі, які легко миються, складаються. Важливо, щоб столєшня легко знімалась і милась, ремені безпеки були надійними, а для ніжок була підставочка, яка регулюється по зросту. Також важливо, щоб спинка сидіння мала кілька положень – не всі діти на момент початку прикорму впевнено сидять, для деяких бажано робити напівсидяче положення.

Продукти для першого прикорму. Для першого прикорму можна підготувати каші (гречана, рисова, кукурудзяна, безмолочні), овочі та фрукти (зроблена влітку “заморозка” сезонних плодів або фруктові та овочеві пюре в баночках фабричного виробництва). З овочевих і фруктових пюре підходять ті, які є традиційними для сім’ї: яблуко, банан, груша, абрикос, персик, слива тощо; кабачок, цвітна капуста, броколі, картопля, морква тощо. Можна готувати прикорм самостійно, якщо ви впевнені в якості продуктів, з яких будете готувати і якщо у вас є достатньо часу для цього.

Також вам знадобляться слюнявчики, серветки.

Фотоапарат або смартфон для незабутніх кадрів в сімейній альбом.

І терпіння.

Даємо прикорм вперше

Починати бажано зранку, коли вся сім’я збирається за столом снідати. Манюню можна посадити в дитячий стілець для годування (це зручно) або годувати на руках у мами (менш зручно). Дитина має бути голодна (якщо нагодувати перед прикормом, як про це говориться в деяких рекомендаціях, вона не буде проявляти особливого інтересу до нової їжі).

В маленьку тарілочку кладете невеличку кількість прикорму (каші або овочевого чи фруктового пюре), і на кінчику ложки даєте спробувати дитині. Також можна запастись 2-ю ложечкою, якою дитина буде вчитись користуватись  сама.

Реакція на перший прикорм безцінна. Зазвичай діти дуже хочуть спробувати їжу, яку їдять дорослі, але спробувавши, вираз обличчя змінюється, оскільки навіть найсмачніша каша чи пюре не такі солочкі і смачні, як звична їжа дитини  – грудне молоко.

Ту невеличку кількість прикорму, яку ви даєте дитині вперше, вона може потримати в роті, знайомлячись з новим смаком, проковтнути або виплюнути. На перший день досить. Догодовуємо грудним молоком або молочною сумішюю.


 

Не поспішаємо!

Протягом дня спостерігаємо за реакцією на прикорм у дитини – чи немає висипать, кольок, проносу тощо.

Якщо стан дитини в нормі, на наступний день можна запропонувати той самий продукт в більшій кількості – 1-2 чайні ложки. В наступні дні об’єм прикорму можна збільшувати на 1-2 чайні ложки.

Якщо є негативна реакція (висипання, порушення травлення) – даний продукт відміняємо і не даємо нових продуктів, поки стан дитини не нормалізується.

Важливе правило прикорму – вводимо не більше 1 нового продукту в день.

Не тільки їжа

Перший прикорм – це не тільки їжа. Ми запрошуємо дитину в “дорослий світ”, де їдять за столом, ложкою.

Не потрібно намагатись “впихнути” в дитину весь об’єм супу-пюре чи каші, які ви так старанно готували. Дитина буде їсти більше, коли буде до цього готова.

Готувати самій чи купляти?

Можна готувати страви прикорму самостійно, якщо ви впевнені в якості продуктів, з яких будете готувати і якщо у вас є достатньо часу для цього. Або купляти готові фруктові і овочеві пюре в баночках, що значно економить час і зручно, коли ви знаходитесь не вдома.

Також вам може бути цікаво:

Первый прикорм: когда и как вводить в рацион ребенка?

Правила введення прикорму. Рекомендації МОЗ України

Бажаю успіхів!

Шевелєва Ганна, педіатр.

при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.

 

Перший прикорм. Покрокова інструкція.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори