Вакцинація: до і після

Батьки часто задають питання про підготовку до щеплення дитини і про те, що можна робити після вакцинації, а чого бажано уникати.
В цій статті на блозі мама-педіатр – відповіді на ці важливі питання.

vaccine, vaccination, kyiv
для тих, хто планує щеплення дитини

До щеплення

В усьому світі вакцинація – це звичайна, рутинна процедура, яка виконується всім здоровим дітям в певному віці і не потребує спеціальної підготовки (аналізів, обстеження у спеціалістів тощо). Таких вимог немає ані в інструкціях до вакцин, ані в міжнародних рекомендаціях.


В Україні перед плановим щепленням дитину має оглянути педіатр і дати дозвіл на вакцинацію.  А батьки, зі свого боку, підписують інформовану згоду на щеплення. Це регулюється наказом МОЗ від 11.08.2014 р. № 551.

При потребі (є скарги, порушення здоров’я дитини) педіатр може призначати консультацію вузьких спеціалістів або обстеження.

Якщо дитина нещодавно перехворіла на ГРЗ або легку кишкову інфекцію, щеплення можна робити одразу після одужання.

Після важкого захворювання лікарі можуть рекомендувати додаткове обстеження (загальний аналіз крові тощо) перед щепленням.

Діти, які мають хронічні захворювання серця, органів дихання, нирок тощо повинні вакцинуватись в період ремісії. Також їм рекомендовано проводити додаткову вакцинацію від грипу, вітряної віспи та інших хвороб, оскільки інфекційні хвороби у них перебігають важче і частіше супроводжуються ускладненнями. Тому профілактика інфекцій є дуже важливою.

Таким чином, профілактичні щеплення не потребують спеціальної підготовки і додаткового обстеження у здорових дітей.

Про обов’язкові профілактичні щеплення можна прочитати тут:

Про протипоказання для щеплень можна прочитати тут:

 Після щеплення

Після вакцинації протягом 30 хвилин дитина з батьками повинна знаходитись в клініці (ця вимога існує в усьому світі і пов’язана з профілактикою гострих алергічних реакцій). Після чого можна повертатись додому.


Протягом  перших 3 діб після більшості щеплень дитина може бути більш в’ялою, сонливою, ніж зазвичай, можливе також підвищення температури, почервоніння і болючість в місці ін’єкції.  Тому не бажано планувати надмірні активності, краще провести ці дні в спокійній обстановці. При підвищенні температури вище 38С після щеплення або болю в місці інєкціі можна дати дитині парацетамол або ібупрофен у віковому дозуванні.

Після щеплення можна:

  • купатись
  • гуляти на вулиці
  • їсти
  • спати
  • ходити в гості
  • відвідувати школу, дитячий садочок

Тобто, жити своїм звичайним життям.

Зовсім не обов’язково тримати дитину брудною і немитою 3 дні вдома, не дозволяючи виходити на вулицю (!)

Щодо контакту місця вакцинації з водою: попадіння води на місце, де було зроблено ін’єкцію вакцини є безпечним. При проведенні проби Манту важливо не мити місце ін’єкції з милом, не розчісувати.

Рекомендація “не мочити місце вакцинації 3 доби” прийшла до нас з тих часів, коли проводилась проба Пирке (аналог проби Манту), при якій на шкірі робилась подряпинка. При використанні сучасних вакцин це вже не є актуальним.

При  порушенні самопочуття дитини після щеплення батьки мають інформувати медичних працівників про це.

Будьте здорові!

Шевелєва Ганна, педіатр.

при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.


Вакцинація: до і після

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори