В Україні спалах кору
За даними МОЗ (1), на 1 листопада в Україні на кір захворіла 2381 людина, 1804 з них – це діти до 17 років.
Найбільше хворих – на Західній Україні (за 10 місяців 2017-го в Івано-Франківській області захворіли 877 людей, у Закарпатській – 265, Львівській – 61, Тернопільській – 96) та Одеській області – 767 людей. В інших регіонах реєструвались поодинокі випадки. У Києві зафіксували 53 випадки кору.
На кінець грудня 2017-го року кількість захворілих на кір значно більша. Хворіють як діти, так і дорослі. Багато хворих серед студентів-медиків і медичних працівників.
5 людей померло від кору – 3 дітей, 2 дорослих, серед них – медсестра прийомного відділення лікарні.
Як відбувається зараження на кір
Вірус кору передається повітряно-краплинним шляхом, тобто, з повітрям, яке видихає людина. Заразною для оточуючих людина стає в кінці інкубаційного періоду (тобто, за 1-2 дні до того, які відчує себе хворою) і виділяє вірус весь час хвороби і протягом 5 днів після останніх висипань.
Індекс контагіозності для кору дорівнює 95-98%. Що означає, що захворіє після контакту з хворим 95-98% людей, які не мають імунітету від цієї інфекції (не щеплені від кору чи не хворіли на кір).

Не хворіють на кір лише діти перших місяців життя, які отримали антитіла від своєї мами під час вагітності. Рівень антитіл проступово знижується протягом 6-9 місяців життя дитини, і до віку 1 рік їх не залишається, тому дитина потребує щеплення. Якщо ж мати дитини не має імунітету від кору, вона не може передати захисні антитіла дитині.
Симптоми кору
- Катаральний період.
Кір починається з високої температури (38-39С), інтоксикації, кашлю, закладеності носу з незначним виділенням слизу з нього. Через кілька днів кашель підсилюється, з’являється кон’юнктивіт, світлобоязнь (тому хворій на кір людині найліпше знаходитись в напівтемній кімнаті, за закритими жалюзами чи шторами вікнами – звичайне денне світло викликає біль в очах). Ці сиптоми підсилються протягом наступних днів, обличчя хворого на кір нагадує “обличчя заплаканої дитини” через одутлуватість, почервоніння очей і сльозотечу.
На слизовій оболонці ротової порожнини з’являються характерні для кору білі плями, які називають плями Копліка (в радянській літературі – плями Бєльського-Філатова-Копліка за ім’ями авторів, які першими описали їх). Вони зберігаються на слизовій рота кілька днів і зникають після появи висипу на шкірі.

2. Період висипу.
На 4-5 день хвороби на шкірі з’являється висип у вигляді рожевих плям (дрібно- та середньоплямистий висип), який має етапність появи. В перший день – на обличчі та шиї, потім – на тулубі, через 2-3 дні – на руках та ногах. Цей період супроводжуться підвищеною температурою до 40С, вираженою інтоксикацією, катаральними явищами (кашель, нежить, біль в горлі. засиплість голосу).

3. Період пігментації.
Ще через кілька днів плями бліднішають, змінюються на пігментні і зникають в тій же послідовності, в якій з’явились – спочатку на голові і шиї, потім – на тулубі, потім на кінцівках. Коли висип зникає, починається лущення шкіри (подібно, які після надмірної засмаги на сонці) – дрібнопластинчате на тулубі і крупнопластинчате на шкірі рук. В цей період температура тіла знижується, загальний стан нормалізується, катаральні явища проходять.

Лікування кору
Лікування кору сипмтоматичне – призначають жарознижуючі, судинозвужуючі краплі в ніс, антисептики для полоскання ротової порожнини, вітамін А тощо.
Госпіталізації при кору підлягають:
- першого року життя;
- з тяжкими формами кору;
- з ускладненнями;
- за епідемічними показами.
Щеплення від кору
Кір – це контрольована інфекція, тобто така, захворювання на яку можна уникнути шляхом вакцинації. Якщо в колективі вакциновано не менше 95% людей, решта 5% не захворіє через колективний імунітет: вірус просто не зможе поширюватись. На жаль, рівень охоплення вакцинацією від кору в Україні значно менший і на колективний імунітет ході сподіватись.
Щеплення від кору проводять в 1 і 6 років згідно з календарем вакцинації.
Щеплення від кору з порушенням календаря проводять 2-кратно з мінімальнім інтервалом в 1 місяць.
Детальніше про профілактичні щеплення за календарем тут: Календар вакцинації
Детальніше про профілактичні щеплення з порушенням календаря (за індивідуальним графіком) тут: Щеплення з порушенням графіку вакцинації
На сьогоднішній день і державні, і приватні клініки мають в достатній кількості вакцину від кору.

Екстрена імунізація від кору
Якщо нещеплена людина контактувала з хворим на кір, потрібно зробити щеплення протягом 3-х діб від моменту контакту.
Якщо раніше було зроблено лише 1 щеплення, після контакту з хворим на кір необхідно зробити друге.
Наприклад, дитині 4 роки і вона отримала 1 щеплення від кору в віці 1 рік; в випадку контакту з хворим на кір рекомендується зробити 2-ге щеплення протягом 72-х годин після контакту, не очікуючи 6 річного віку. Це щеплення буде зараховано, як 2-ге; в 6 років 3-те щеплення робити не потрібно (6).
Якщо є протипоказання до вакцинації, вводиться протикоровий іммуноглобулін. Наприклад, якщо з хворим на кір контактувала дитина віком до 1 року або вагітна жінка.
Детальніше про протипокази до вакцинації читайте тут: Протипоказання до вакцинації. Коли не можна робити щеплення

Кір у дорослих
Захворіти на кір можуть не тільки невакциновані діти, але і дорослі люди. Попри те, що в радянські часи щеплення було обов’язковим, на жаль, це не гарантує імунітету від кору у сучасних батьків, оскільки календар вакцинації був іншим.
в 1968-му році 1-кратну вакцинацію від кору в СРСР ввели для дітей до 11 років.
В 1986-му році ввели 2-кратну вакцинацію від кору лише серонагативним дітям (тобто тим, що не мали імунітету після 1-ї дози).
З 1990-го року ввели 2-кратну вакцинацію від кору всім дітям.
Тому питання щеплення від кору дорослих людей з зв’язку з спалахом цієї інфекції в Україні є актуальним.
Якщо доросла людина не хворіла раніше на кір і не має 2-кратного щеплення від кору, вона може захворіти.
В випадку, коли щеплення не були зроблені або інфомація про це не збереглась, рекомендується робити щеплення і дорослим. Потрібно зробити 2 щеплення з інтервалом в 1 місяць. Особливо важливо це для медичних працівників, студентів-медиків, педагогів, оскільки вони мають високий ризик контакту з хворими на кір.
В першу чергу це стосується людей, яким зараза по 30-45 років, оскільки в цей час проводилась 1- кратна вакцинація від кору. Покоління 70-х років перехворіло на кір в дитинстві, оскільки ця хвороба була досить поширена в ті роки, і має імунітет від цієї хвороби. Ті, хто народився в 90-х і пізніше – має 2 щеплення від кору (6).
Щеплення дорослих від кору відповідає і міжнародим рекоменаціям. За рекомендаціями CDC (5) дорослі люди, народжені після 1957-го року, якщо інформація про проведене щеплення не зберіглась, мають бути вакциновані від кору.
В випадку, якщо людина не хворіла на кір і була щеплена, але сумнівається, чи має достатній імунітет від кору, можна провести дослідження кількості антитіл до кору (кількісний ІФА). Якщо рівень антитіл достатній – хвилюватись не треба. Якщо захисних антитіл немає або рівень незначний – варто вакцинуватись.
Шевелєва Ганна, педіатр.
при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.
Джерела інформації:
- http://moz.gov.ua/article/news/moz-prodovzhue-posileni-zahodi-z-vakcinacii-proti-koru-do-kincja-sichnja-2018
- http://www.dovidnyk.org/dir/20/113/1208.html
- НАКАЗ МОЗ України від 09.07.2004 р. № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей
- Н А К А З МОЗ України від 11.09.2017 № 1082 Про проведення заходів щодо імунізації населення проти кору в Україні
- https://www.cdc.gov/vaccines/schedules/hcp/imz/adult.html
- http://www.bzv.org.ua/2017/12/21/sered-doroslih-zaraz-ye-chimalo-lyudey-yaki-ne-mayut-imunitetu-proti-koru-golovniy-imunolog-kiyeva-fedir-lapiy/