Кір : (

В Україні спалах кору

За даними МОЗ (1), на 1 листопада в Україні на кір захворіла 2381 людина, 1804 з них  – це діти до 17 років.

Найбільше хворих – на Західній Україні (за 10 місяців 2017-го в Івано-Франківській області захворіли 877 людей, у Закарпатській – 265, Львівській – 61, Тернопільській – 96) та Одеській області – 767 людей. В інших регіонах реєструвались поодинокі випадки. У Києві зафіксували 53 випадки кору.

На кінець грудня 2017-го року кількість захворілих на кір значно більша. Хворіють як діти, так і дорослі. Багато хворих серед студентів-медиків і медичних працівників.

5 людей померло від кору – 3 дітей, 2 дорослих, серед них – медсестра прийомного відділення лікарні.

Як відбувається зараження на кір

Вірус кору передається повітряно-краплинним шляхом, тобто, з повітрям, яке видихає людина. Заразною для оточуючих людина стає в кінці інкубаційного періоду (тобто, за 1-2 дні до того, які відчує себе хворою) і виділяє вірус весь час хвороби і протягом 5 днів після останніх висипань.

Індекс контагіозності для кору дорівнює 95-98%. Що означає, що захворіє після контакту з хворим 95-98% людей, які не мають імунітету від цієї інфекції (не щеплені від кору чи не хворіли на кір).

кір, кір вакцинація, кір рекомендації МОЗ, UNICEF кір
Спалах кору в Україні (збільшення по кліку)

Не хворіють на кір лише діти перших місяців життя, які отримали антитіла від своєї мами під час вагітності. Рівень антитіл проступово знижується протягом 6-9 місяців життя дитини, і до віку 1 рік їх не залишається, тому дитина потребує щеплення. Якщо ж мати дитини не має імунітету від кору, вона не може передати захисні антитіла дитині.


Симптоми кору

 1. Катаральний період.

Кір починається з високої температури (38-39С), інтоксикації, кашлю, закладеності носу з незначним виділенням слизу з нього. Через кілька днів кашель підсилюється, з’являється кон’юнктивіт, світлобоязнь (тому хворій на кір людині найліпше знаходитись в напівтемній кімнаті, за закритими жалюзами чи шторами вікнами – звичайне денне світло викликає біль в очах).  Ці сиптоми підсилються протягом наступних днів, обличчя хворого на кір нагадує “обличчя заплаканої дитини” через одутлуватість, почервоніння очей і сльозотечу.

На слизовій оболонці ротової порожнини з’являються характерні для кору білі плями, які називають плями Копліка (в радянській літературі – плями Бєльського-Філатова-Копліка за ім’ями авторів, які першими описали їх). Вони зберігаються на слизовій рота кілька днів і зникають після появи висипу на шкірі.

плями Копліка при кору

2. Період висипу.

На 4-5 день хвороби на шкірі з’являється висип у вигляді рожевих плям (дрібно- та середньоплямистий висип), який має етапність появи. В перший день – на обличчі та шиї, потім – на тулубі, через 2-3 дні – на руках та ногах. Цей період супроводжуться підвищеною температурою до 40С, вираженою інтоксикацією, катаральними явищами (кашель, нежить, біль в горлі. засиплість голосу).

для висипу при кору характерна етапність

3. Період пігментації.

Ще через кілька днів плями бліднішають, змінюються на пігментні і зникають в тій же послідовності, в якій з’явились – спочатку на голові і шиї, потім – на тулубі, потім на кінцівках. Коли висип зникає, починається лущення шкіри (подібно, які після надмірної засмаги на сонці) – дрібнопластинчате на тулубі і крупнопластинчате  на шкірі рук. В цей період температура тіла знижується,  загальний стан нормалізується, катаральні явища проходять.

кір симптоми, кір ускладнення, кір шляхи передачі
симптоми кору

Лікування кору

Лікування кору сипмтоматичне – призначають жарознижуючі, судинозвужуючі краплі в ніс, антисептики для полоскання ротової порожнини, вітамін А тощо.

Госпіталізації при кору підлягають:

 • першого року життя;
 • з тяжкими формами кору;
 • з ускладненнями;
 • за епідемічними показами.Щеплення від кору

Кір – це контрольована інфекція, тобто така, захворювання на яку можна уникнути шляхом вакцинації. Якщо в колективі вакциновано не менше 95% людей, решта 5% не захворіє через колективний імунітет: вірус просто не зможе поширюватись. На жаль, рівень охоплення вакцинацією від кору в Україні значно менший і на колективний імунітет ході сподіватись.

Щеплення від кору проводять в 1 і 6 років згідно з календарем вакцинації.

Щеплення від кору з порушенням календаря проводять 2-кратно з мінімальнім інтервалом в 1 місяць.

Детальніше про профілактичні щеплення за  календарем тут: Календар вакцинації

Детальніше про профілактичні щеплення з порушенням календаря (за індивідуальним графіком) тут: Щеплення з порушенням графіку вакцинації

На сьогоднішній день і державні, і приватні клініки мають в достатній кількості вакцину від кору.

вакцинація від кору, кір вакцинація, щеплення від кору
Вакцинація від кору (збільшення по кліку)

Екстрена імунізація від кору

Якщо нещеплена людина контактувала з хворим на кір, потрібно зробити щеплення протягом 3-х діб від моменту контакту.

Якщо раніше було зроблено лише 1 щеплення, після контакту з хворим на кір необхідно зробити друге.

Наприклад, дитині 4 роки і вона отримала 1 щеплення від кору в віці 1 рік; в випадку контакту з хворим на кір рекомендується зробити 2-ге щеплення протягом 72-х годин після контакту, не очікуючи 6 річного віку. Це щеплення буде зараховано, як 2-ге; в 6 років  3-те щеплення робити не потрібно (6).

Якщо є протипоказання до вакцинації, вводиться протикоровий іммуноглобулін. Наприклад, якщо з хворим на кір контактувала дитина віком до 1 року або вагітна жінка.

Детальніше про протипокази до вакцинації читайте тут: Протипоказання до вакцинації. Коли не можна робити щеплення

контакт кір, екстрена вакцинація від кору
Контакт з хворим на кір: що робити? (збільшення по кліку)

Кір у дорослих

Захворіти на кір можуть не тільки невакциновані діти, але і дорослі люди.  Попри те, що в радянські часи щеплення було обов’язковим, на жаль, це не гарантує імунітету від кору у сучасних батьків, оскільки календар вакцинації був іншим.

в 1968-му році 1-кратну вакцинацію від кору в СРСР ввели для дітей до 11 років.

В 1986-му році  ввели 2-кратну вакцинацію від кору лише серонагативним дітям (тобто тим, що не мали імунітету після 1-ї дози).

З 1990-го року  ввели 2-кратну вакцинацію від кору всім дітям.

Тому питання щеплення від кору дорослих людей з зв’язку з спалахом цієї інфекції в Україні є актуальним.

Якщо доросла людина не хворіла раніше на кір і не має 2-кратного щеплення від кору, вона може захворіти.

В випадку, коли щеплення не були зроблені або інфомація про це не збереглась, рекомендується робити щеплення і дорослим. Потрібно зробити  2 щеплення з інтервалом в 1 місяць. Особливо важливо це для медичних працівників, студентів-медиків, педагогів, оскільки вони мають високий ризик контакту з хворими на кір.

В першу чергу це стосується людей, яким зараза по 30-45 років, оскільки в цей час проводилась 1- кратна вакцинація від кору. Покоління 70-х років  перехворіло на кір в дитинстві, оскільки ця хвороба була досить поширена в ті роки, і має імунітет від цієї хвороби. Ті, хто народився в 90-х і пізніше – має 2 щеплення від кору (6).

Щеплення дорослих від кору відповідає і міжнародим рекоменаціям. За рекомендаціями CDC (5) дорослі люди, народжені після 1957-го року, якщо інформація про проведене щеплення не зберіглась, мають бути вакциновані від кору.

В випадку, якщо людина не хворіла на кір і  була щеплена, але сумнівається, чи має  достатній імунітет від кору, можна провести дослідження кількості антитіл до кору (кількісний ІФА). Якщо рівень антитіл достатній – хвилюватись не треба. Якщо захисних антитіл немає або рівень незначний – варто вакцинуватись.

 

Шевелєва Ганна, педіатр. 

при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.


Джерела інформації:

 1. http://moz.gov.ua/article/news/moz-prodovzhue-posileni-zahodi-z-vakcinacii-proti-koru-do-kincja-sichnja-2018
 2. http://www.dovidnyk.org/dir/20/113/1208.html
 3. НАКАЗ МОЗ України від 09.07.2004 р. № 354 Про затвердження Протоколів діагностики та лікування інфекційних хвороб у дітей
 4. Н А К А З МОЗ України від 11.09.2017 № 1082 Про проведення заходів щодо імунізації населення проти кору в Україні
 5. https://www.cdc.gov/vaccines/schedules/hcp/imz/adult.html
 6. http://www.bzv.org.ua/2017/12/21/sered-doroslih-zaraz-ye-chimalo-lyudey-yaki-ne-mayut-imunitetu-proti-koru-golovniy-imunolog-kiyeva-fedir-lapiy/
Кір : (

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори