Україна Протягом останніх десятиліть українська медицина не може визначитись, чи потрібні їй педіатри.
Педіатричні факультети кілька разів закривали, перейменовували і готували на них терапевтів чи сімейних лікарів (так було за кілька років до мого вступу до медичного вузу і планувалось після мого випуску).
Років 5 тому в примусовому порядку терапевтів і педіатрів (а також деяких вузьких спеціалістів) перевчали на універсальних сімейних лікарів, щоб через кілька років визнати, що це було помилкою.
В той час, як українську медицину кидає в крайнощі, в європейських країнах існують різні моделі охорони здоров’я дітей (1).
Європа .
В Європейських країнах існує 3 моделі надання медичної допомоги дітям:
- лікують дітей тільки педіатри (35%)
- тільки сімейні лікарі (18%)
- тільки педіатри (Франція, Німеччина, Італія) з переходом на змішану систему (47%)

Перехід на змішану систему обумовлений недостатністью спеціалістів-педіатрів.

В багатьох країнах сімейні лікарі працюють в невеликих населених пунктах, де недостатньо роботи для педіатра (мало пацієнтів дитячого віку). В той час, як місто, в якому живе багато людей, може дозволити собі мати дитячого лікаря.
Хто краще: педіатри чи сімейні лікарі?
Здавалось би, вигідніше мати одного лікаря для всієї родини, ніж окремо терапевта і педіатра. Але це не так.
Педіатри – це вигідніше для системи охорони здоров’я, оскільки вони призначають дітям меньше медикаментів та додаткових обстежень, менше госпіталізацій, ніж сімейні лікарі. Таким чином, заощаджуються гроші.

В Італії дітей дошкільного віку обстежує і лікує виключно педіатр. Для дітей старшого віку існує вибір – педіатр чи сімейний лікар. При проведеному дослідженні з’ясувалось, що при спостереженні педіатром економія склала би 2 млн євро за 1 рік.

І -найголовніше: смертність немовлят нижча там, де медичну допомогу дітям надають педіатри:

Таким чином, педіатри є кращими лікарями для дітей, ніж сімейні лікарі. Особливо, коли дитина хворіє, її в першу чергу має оглянути педіатр. Але, враховуючи зменшення народжуваності в европейських країнах, в маленьких містах педіатрам не вигідно праціювати, оскільки у них недостатньо пацієнтів.
Мені ж залишається радіти, що в Україні на сьогодні продовжують працювати педіатри і я можу робити ту справу, яку люблю.
Шевелєва Ганна, педіатр, Київ.
при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.
Інформація з доповіді:
- Арунас Валіуліс, президент ГО «Асоціація педіатрів Литви»; доповідь “Європейська Академія Педіатрії як ключовий промотор ЄС-стандартів дитячої охорони здоров’я в країнах Східної Європи” 31.03.2017, конференція УАП «ЗАХІД зустрічає СХІД: Педіатрична практика в системі громадського здоров’я» – http://chil.com.ua/2017/chil_2017/31_01.html
Вам також може бути цікаво:
- Чому не можна трясти дитину?
- Коліна в зеленці
- Яка група крові може бути у дитини, якщо відома група крові батьків?
- Путешествия с маленьким ребенком
- Летний отдых с ребенком на море или в городе
- Безпека вашої дитини. Рекомендації ВОЗ та Unicef
- Как ходить в детский сад и не болеть?
- Успехи в школе и здоровье ребенка