Проба Манту (або реакція Манту, або туберкулінодіагностика, або туберкулінова проба) — це дослідження, яке проводять для виявлення інфікованості і захворюваності на туберкульоз у дітей, а також для відбору дітей для вакцинації і ревакцинації БЦЖ.
Статистика по туберкульозу
Протягом останніх 20-ти років (з 1995-го року) в Україні проголошена епідемія туберкульозу. Це сталось тому, що захворюваність на туберкульоз перевищила епідемічний поріг – 50 випадків на 100 тис. населення. Найвищій рівень захворюваності діагностувався в 2005-му році (84,1 випадків на 100 тис.). В 2011-2013му рр. – 67,2 випадків на 100 тис. населення.
В Україні щорічно на туберкульоз захворює близько 32 тисяч людей та понад 6 тисяч людей помирає. В результаті лікування – 60 % одужує протягом 1 року, до 75% – через 2-3 роки лікування. Близько 8 % вперше захворілих перериває лікування, 12 % – помирає.
Туберкульоз — це соціальне захворювання. Більшість його жертв — безробітні(більше 50% від загальної кількості хворих), алкоголіки (12%) і наркомани (4%). Цей контингент населення не дуже схильний до регулярного прийому ліків (а тривалість лікування складає 6-12 місяців і більше), що сприяє появі мультирезистентних форм інфекції (не чутливих до більшості препаратів). За даними ВООЗ, в Україні мультирезистентний туберкульоз мають 16% хворих, яким вперше встановили діагноз туберкульозу, та 44% хворих із рецидивом захворювання.
Захворюваність на туберкульоз у дітей в Україні складала в останні роки 7,8 – 8,0 на 100 тис. Серед підлітків вона в 3 рази вища ніж у дітей до 14 років і складала в останні роки 28-30 на 100 тис.
В таких умовах має місце висока інфікованість дітей. Тому проводяться заходи для профілактики і раннього виявлення туберкульозу у дітей.
Проба Манту: як її проводять?
Для проведення проби Манту використовується речовина туберкулін, яка викликає алергічну реакцію (появу почервоніння і папули на шкірі в місці уколу) у людей, інфікованих мікобактеріями туберкульозу.
Проба проводиться внутрішньошкірно,у внутрішню поверхню передпліччя, вводиться 0,1 мл (2 ТО — туберкулінові одиниці) туберкуліну.
Праве і ліве передпліччя чергуються. Раз у рік використовується тільки одне передпліччя (у парні роки – праве, а непарні — ліве).
Рекомендується проводити туберкулінову пробу 1 раз на рік, краще восени.
Перед проведенням проби Манту батьки дитини повинні підписати інформовану згоду, як перед вакцинацією.
Реакція Манту: коли і кому проводять
І. Перед щепленням від туберкульозу:
Реакція Манту проводиться дітям старше 2-місяців перед першим щепленням від туберкульозу (вакцина БЦЖ), у випадку, якщо дитина не була щеплена в пологовому будинку або в поліклініці до 2-х місяців життя.
В 7 років — перед ревакцинацією від туберкульозу.
Вакцина БЦЖ робиться в випадку “-” проби Манту.
ІІ. Для діагностики інфікування і захворювання на туберкульоз:
Дітям до 4-х років і підліткам— за бажанням батьків, в групах ризику щодо захворювання на туберкульоз та за епідпоказниками (у вогнищах).
Дітям 4-14 років — щорічно, в плановому порядку.
Дітям від 15 років і дорослим — замість проби Манту проводиться флюорографія (рентгенологічне обстеження органів грудної порожнини).
Як оцінюють пробу Манту
Оцінку реакції Манту проводять через 72 години (3 доби).
На шкірі з’являється почервоніння шкіри (гіперемія ) або інфільтрат (або папула, припухлість).
Прозорою безколірною, міліметровою лінійкою (з пластмаси) вимірюють і реєструють поперечний (щодо осі руки) розмір інфільтрату. Гіперемія реєструється лише у випадках, коли немає інфільтрату.
Оцінка реакції Манту:
негативна – при повній відсутності інфільтрату (гіперемії) або при наявності уколочної реакції (0-1 мм);
сумнівна – при інфільтраті (папулі) розміром 2 – 4 мм або тільки гіперемії будь-якого розміру без інфільтрату;
позитивна – при наявності вираженого інфільтрату (папули) діаметром 5 мм і більше.
гіперергічна – з діаметром інфільтрату 17 мм і більше (у дітей та підлітків), 21 мм і більше (у дорослих), а також везикуло-некротичні реакції незалежно від розміру інфільтрату з лімфангоїтом або без нього.
Про що свідчить проба Манту?
Негативна реакція виявляється у 35-45% дітей (у 60% дошколят і 30% підлітків) що свідчить про відсутність інфекційної алергії, тобто, про відсутність інфікування дітей бактеріями туберкульозу.
Позитивна і сумнівна проба Манту (2-11 мм) виявляє як інфекційну, так і післявакцинну алергію. Післявакцинна алергія є реакцією на раніше проведене щеплення БЦЖ і виявляется протягом року після вакцинації. Через кілька років після БЦЖ позитивна реакція Манту свідчить про інфікування дитини.
Гіперергічна реакція — не характерна для післявакцинної алергії, свідчить про інфікування дитини.
Ознаки інфікування за пробою Манту:
1) відмічається вперше позитивна реакція (папула ≥ 5 мм);
2) стійко зберігається реакція з інфільтратом ≥ 12 мм ;
3) «віраж» – посилення попередньої сумнівної чи позитивної реакції на 6 мм і більше у діаметрі (наприклад, була 2 мм – стала 8 мм);
4) посилення позитивної реакції менш ніж на 6 мм, але з утворенням інфільтрату.
Протипоказання до проведення проби Манту:
шкірні захворювання;
гострі та хронічні інфекційні захворювання у період загострення, включаючи реконвалесценцію (не менше 2 місяців після зникнення всіх клінічних симптомів);
алергічний стан, ревматизм у гострій і підгострій фазах, бронхіальна астма, ідіосинкразія з вираженими шкірними ознаками, епілепсія;
період карантину через дитячі інфекції.
Проба Манту і профілактичні щеплення
Пробу Манту потрібно планувати до проведення профілактичних щеплень. (з діючим календарем профілактичних щеплень можна ознайомитись тут: http://www.mama-pediatr.com/2016/05/30/kalendar-vaccination/ )
Здоровим дітям можна проводити вакцинацію (крім БЦЖ) одразу після оцінки результатів реакції Манту. При “віражі”туберкулінової проби за умови відсутності ознак туберкульозу — вакцинація проводиться не раніше, ніж через 6 місяців.
Якщо щеплення було зроблено до проби Манту – після проведення будь-якого профілактичного щеплення перед пробою Манту має пройти не менше 1 місяця.
Бажаю міцного здоров’я вам і вашим дітям!
Ганна Шевелєва, педіатр, Київ.
при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.
Джерела інформації:
1. Наказ МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні»
2. УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТУБЕРКУЛЬОЗ Наказ МОЗ України від 21.12.2012 № 1091
3. Інструкція про застосування туберкулінових проб. Додаток до Наказу МОЗ України від 29.07.1996 р. № 233 «Про затвердження інструкцій щодо надання медико-санітарної допомоги хворим на туберкульоз».
4. Наказ МОЗ України від 21.12.2012 № 1091 “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при туберкульозі”
Цікаве на блозі mama-pediatr.com:
-
Лікування ГРВІ у дітей. Нові рекомендації МОЗ
-
Комбинированные и моновакцины – от каких инфекций они защищают?
-
Протипоказання до вакцинації. Коли не можна робити щеплення
-
Конгресс педиатров и реклама препаратов
-
Києву бракує дільничних педіатрів: справа не тільки в фінансах