Проба Манту: коли роблять і як оцінюють

как проводится аллергопробаПроба Манту (або реакція Манту, або туберкулінодіагностика, або туберкулінова проба) — це дослідження, яке проводять для виявлення інфікованості і захворюваності на туберкульоз у дітей, а також для відбору дітей для вакцинації і ревакцинації БЦЖ.

 

 

 

Статистика по туберкульозу

Протягом останніх 20-ти років (з 1995-го року) в Україні проголошена епідемія туберкульозу. Це сталось тому, що захворюваність на туберкульоз перевищила епідемічний поріг – 50 випадків на 100 тис. населення. Найвищій рівень захворюваності діагностувався в 2005-му році (84,1 випадків на 100 тис.). В 2011-2013му рр. – 67,2 випадків на 100 тис. населення.


В Україні щорічно на туберкульоз захворює близько 32 тисяч людей та понад 6 тисяч людей помирає. В результаті лікування – 60 % одужує протягом 1 року, до 75% – через 2-3 роки лікування. Близько 8 % вперше захворілих перериває лікування, 12 % – помирає.

Туберкульоз — це соціальне захворювання. Більшість його жертв — безробітні(більше 50% від загальної кількості хворих), алкоголіки (12%) і наркомани (4%). Цей контингент населення не дуже схильний до регулярного прийому ліків (а тривалість лікування складає 6-12 місяців і більше), що сприяє появі мультирезистентних форм інфекції (не чутливих до більшості препаратів). За даними ВООЗ, в Україні мультирезистентний туберкульоз мають 16% хворих, яким вперше встановили діагноз туберкульозу, та 44% хворих із рецидивом захворювання.

Захворюваність на туберкульоз у дітей в Україні складала в останні роки 7,8 – 8,0 на 100 тис. Серед підлітків вона в 3 рази вища ніж у дітей до 14 років і складала в останні роки 28-30 на 100 тис.

В таких умовах має місце висока інфікованість дітей. Тому проводяться заходи для профілактики і раннього виявлення туберкульозу у дітей.

Проба Манту: як її проводять?

Для проведення проби Манту використовується речовина туберкулін, яка викликає алергічну реакцію (появу почервоніння і папули на шкірі в місці уколу) у людей, інфікованих мікобактеріями туберкульозу.

Проба проводиться внутрішньошкірно,у внутрішню поверхню передпліччя, вводиться 0,1 мл (2 ТО — туберкулінові одиниці) туберкуліну.
Праве і ліве передпліччя чергуються. Раз у рік використовується тільки одне передпліччя (у парні роки – праве, а непарні — ліве).

Рекомендується проводити туберкулінову пробу 1 раз на рік, краще восени.

Перед проведенням проби Манту батьки дитини повинні підписати інформовану згоду, як перед вакцинацією.

Реакція Манту: коли і кому проводять

І. Перед щепленням від туберкульозу:

Реакція Манту проводиться дітям старше 2-місяців перед першим щепленням від туберкульозу (вакцина БЦЖ), у випадку, якщо дитина не була щеплена в пологовому будинку або в поліклініці до 2-х місяців життя.

В 7 років — перед ревакцинацією від туберкульозу.

Вакцина БЦЖ робиться в випадку “-” проби Манту.

ІІ. Для діагностики інфікування і захворювання на туберкульоз:

Дітям до 4-х років  і підліткам— за бажанням батьків, в групах ризику щодо захворювання на туберкульоз та за епідпоказниками (у вогнищах).

Дітям 4-14 років — щорічно, в плановому порядку.

Дітям від 15 років і дорослим — замість проби Манту проводиться флюорографія (рентгенологічне обстеження органів грудної порожнини).Як оцінюють пробу Манту

Оцінку реакції Манту проводять через 72 години (3 доби).
На шкірі з’являється почервоніння шкіри (гіперемія ) або інфільтрат (або папула, припухлість).

Прозорою безколірною, міліметровою лінійкою (з пластмаси) вимірюють і реєструють поперечний (щодо осі руки) розмір інфільтрату. Гіперемія реєструється лише у випадках, коли немає інфільтрату.

Оцінка реакції Манту:

негативна – при повній відсутності інфільтрату (гіперемії) або при наявності уколочної реакції (0-1 мм);

сумнівна – при інфільтраті (папулі) розміром 2 – 4 мм або тільки гіперемії будь-якого розміру без інфільтрату;

позитивна – при наявності вираженого інфільтрату (папули) діаметром 5 мм і більше.

гіперергічна – з діаметром інфільтрату 17 мм і більше (у дітей та підлітків), 21 мм і більше (у дорослих), а також везикуло-некротичні реакції незалежно від розміру інфільтрату з лімфангоїтом або без нього.

Про що свідчить проба Манту?

Негативна реакція виявляється у 35-45% дітей (у 60% дошколят і 30% підлітків) що свідчить про відсутність інфекційної алергії, тобто, про відсутність інфікування дітей бактеріями туберкульозу.

Позитивна і сумнівна проба Манту (2-11 мм) виявляє як інфекційну, так і післявакцинну алергію. Післявакцинна алергія є реакцією на раніше проведене щеплення БЦЖ і виявляется протягом року після вакцинації. Через кілька років після БЦЖ позитивна реакція Манту свідчить про інфікування дитини.

Гіперергічна реакція — не характерна для післявакцинної алергії, свідчить про інфікування дитини.

Ознаки інфікування за пробою Манту:

1) відмічається вперше позитивна реакція (папула ≥ 5 мм);
2) стійко зберігається реакція з інфільтратом ≥ 12 мм ;
3) «віраж» – посилення попередньої сумнівної чи позитивної реакції на 6 мм і більше у діаметрі (наприклад, була 2 мм – стала 8 мм);
4) посилення позитивної реакції менш ніж на 6 мм, але з утворенням інфільтрату.Протипоказання до проведення проби Манту:

шкірні захворювання;
гострі та хронічні інфекційні захворювання у період загострення, включаючи реконвалесценцію (не менше 2 місяців після зникнення всіх клінічних симптомів);
алергічний стан, ревматизм у гострій і підгострій фазах, бронхіальна астма, ідіосинкразія з вираженими шкірними ознаками, епілепсія;
період карантину через дитячі інфекції.

Проба Манту і профілактичні щеплення

Пробу Манту потрібно планувати до проведення профілактичних щеплень. (з діючим календарем профілактичних щеплень можна ознайомитись тут: http://www.mama-pediatr.com/2016/05/30/kalendar-vaccination/ )

Здоровим дітям можна проводити вакцинацію (крім БЦЖ) одразу після оцінки результатів реакції Манту. При “віражі”туберкулінової проби за умови відсутності ознак туберкульозу — вакцинація проводиться не раніше, ніж через 6 місяців.

Якщо щеплення було зроблено до проби Манту – після проведення будь-якого профілактичного щеплення перед пробою Манту має пройти не менше 1 місяця.

Бажаю міцного здоров’я вам і вашим дітям!

Ганна Шевелєва, педіатр, Київ. 

при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є індексований гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.

 

Джерела інформації:

1. Наказ МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні»

2. УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ, ВТОРИННОЇ (СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) ТА ТРЕТИННОЇ (ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ) МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТУБЕРКУЛЬОЗ Наказ МОЗ України від 21.12.2012 № 1091

3. Інструкція про застосування туберкулінових проб. Додаток до Наказу МОЗ України від 29.07.1996 р. № 233 «Про затвердження інструкцій щодо надання медико-санітарної допомоги хворим на туберкульоз».

4. Наказ МОЗ України від 21.12.2012 № 1091 “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при туберкульозі”

 

 

Цікаве на блозі mama-pediatr.com:

  1. Лікування ГРВІ у дітей. Нові рекомендації МОЗ

  2. Комбинированные и моновакцины – от каких инфекций они защищают?

  3. Протипоказання до вакцинації. Коли не можна робити щеплення

  4. Конгресс педиатров и реклама препаратов

  5. Києву бракує дільничних педіатрів: справа не тільки в фінансах

Проба Манту: коли роблять і як оцінюють

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори