Вагітність, медицина і трудовий кодекс

Вагітність, медицина і трудовий кодекс
Вагітність, медицина і трудовий кодекс

Коли мої знайомі з дитячого майданчика узнають про мою професію – лікар-педіатр, вони зазвичай кажуть: «Як пощастило вашим дітям мати маму-педіатра!» Я, зазвичай, у відповідь посміхаюсь. А про себе думаю, що професія дитячого лікаря є однією з найнебезпечніших для жінок, що планують стати мамами. І ось чому.

 

Більше 90% звернень до лікаря-педіатра – це вірусні інфекції, на які так часто хворіють маленькі діти. А також захворювання, які традиційно називають «дитячі інфекції». Багато з цих інфекційних хвороб відносяться до групи TORCH-інфекцій – особливо небезпечних для вагітних жінок, оскільки призводять до викиднів, вад розвитку, вроджених хвороб.

А хто, зазвичай, працює дитячими лікарями? Це жінки.
Жінки дітородного віку, 99% яких після закінчення навчання направляються на дільниці поліклінік або на «швидку допомогу» (решта, 1% – це професорські доньки, для яких існують інші умови). Адже в медицині ще досі є атавізм – обов’язково відробляти 3 роки після закінчення ВУЗу і 2-х років інтернатури, яка в основному, проходить там же. Протягом цих обов’язкових 5 років не можна звільнитись за власним бажанням, якщо не влаштовують умови роботи.  Потім, звичайно, можна перейти і на іншу роботу, а можна залишитись. (апдейт: на щастя, цю вимогу вже відмінили: Відміна «кріпацтва» для лікарів. Невигадані історії про те, як розподіл на роботу впливає на людські долі)
Та де б не працював лікар-педіатр – в приватній клініці чи лікарні – скрізь необхідно контактувати з дітками, що хворіють на вірусні інфекції.
В такій само ситуації опиняються і медики інших спеціальностей – лікарі і медсестри, що працюють з інфекційними хворими і мають підвищений ризик «підхопити вірус».
А також студентки медичних закладів, які під час вагітності аж ніяк не звільняються від контакту з хворими (наприклад, заняття можуть проходити в тубдиспансері, де лікуються пацієнти з відкритими формами туберкульозу).

По ідеї, захищати вагітну жінку від несприятливих умов праці має трудовий кодекс. Але там не написано жодного слова про ризики, викликані контактом з хворими на інфекційні хвороби і правом вагітної жінки їх уникати. Натомість пишеться про нічні зміни, температуру, вібрацію тощо. Тобто, кодекс призначений спрощувати умови праці лише вагітних робітниць фабрик і заводів.
“Медична реформа” теж не має на меті змінити цю ситуацію.

Цікаво про материнство і професію лікаря: Когда педиатр становится мамой

Читайте також про ГРЗ та інші хвороби в практиці дитячого лікаря: Педиатрия и здоровье врачей

На жаль, знаю кілька випадків серед своїх знайомих, коли бажана і омріяна вагітність переривалась після грипу, перенесеного на перших місяцях вагітності. Грипу, «підхопленому» від пацієнтів на роботі.

Ганна Шевелєва, педіатр, Київ.

при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.

 

Вагітність, медицина і трудовий кодекс

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори