Києву бракує дільничних педіатрів: справа не тільки в фінансах

Києву бракує 500 педіатрів. З тих, що працюють, 200 - у віці старше 80 років.
Києву бракує 500 педіатрів. З тих, що працюють, 200 – у віці старше 80 років.

“Через фінансовий стан залишається критичною ситуація з кадровим забезпеченням галузі, оскільки молоді спеціалісти не хочуть працювати лікарями саме через жебрацьку зарплату. У Києві в первинній ланці сьогодні задіяні в основному пенсіонери, не вистачає близько 500 дільничних, 100 рентгенологів, 100 інфекціоністів, 200 лікарів швидкої допомоги… З-поміж дільничних лікарів у Києві 200 спеціалістів — віком понад 80 років, десятьом уже виповнилося по 90 років.” Лариса КАНАРОВСЬКА, Голова Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я, газета МОЗ України” Ваше здоров’я”, 24/06/16

Вже багато сказано і написано, про те, що Україна платить своїм лікарям жебрацькі зарплати, що професія лікар, яка є однією з найпристижніших в світі, не є такою в жовто-блакитній країні. Цілком логічно, що при таких умовах лікарі будуть уходити з державної медицини і їх бракуватиме на дільницях поліклінік, на станціях швидкої допомоги тощо.В цій статті я хочу звернути увагу на дещо інший аспект роботи лікарів, про який не замислюються дяді і тьоті, що займать високі посади і займаються реформуванням української медицини. 

Я вважаю, що потрібно радикально переглянути  обов’язки  і права дільничного педіатра. 

На сьогодні, попри багаторічні заяви про медичну реформу, ми продовжуємо працювати за старою радянською моделлю, яка вже давно віджила себе.

Що входить в обов’язки педіатра в полікліниці? 

1. Прийом пацієнтів в полікліниці. Це 3-годинний прийом щодня, протягом якого лікар має прийняти і оглянути всіх без виключення маленьких пацієнтів, які прийшли на прийом. 40 чи 60 людей під дверима – педіатр не має права нікому відмовити, мусить приймати всіх. Особливо гаряче в “грудничковый день” (день здорової дитини першого року життя).

Попереднього запису чомусь не існує. Часто мамам з дітьми доводиться проводити під дверима по кілька годин.

Якість медичного обслуговування в таких умовах, звичайно, знижується. Навантаження на лікаря – нелюдське.

Чому б панам реформаторам не звернути на це увагу? Насправді, потрібно не так багато. Щось на зразок програми “медоблік” в поліклініках, щоб можна було здійснювати попередній запис до лікаря і нормувати час прийому одного пацієнта, припустимо, 20 чи 30 хвилин.

2. Виклик педіатра додому. Такої чудової безкоштовної опції чомусь немає в жодній з цивілізованих країн світу. Просто тому, що лікар – висококваліфікований і високооплачуваний спеціаліст. А дорогоцінний час, витрачений на дорогу до дому пацієнта, можна використати з більшою користю. Якщо ж батьки хочуть, що лікар оглянув дитину вдома, це коштує чимало, а виклик медиків додому там, це в цьому не було потреби, карається величезним штрафом.

Наша сьогоднішня реальність є такою, що педіатра додому може викликати безкінечна кількість людей. І дільничний педіатр зобов’язаний  ходити по домах до пацієнтів на 20-30 і більше викликів за день. В часи епідемії грипу кількість викликів на лікаря в полікліниці сягала до 60 (!) за день. І лікарі працювали з 8 ранку до 9-10 вечора.

Часто виклики є необгрунтованими. Педіатра додому можна викликати через дрібничку. Така опція, як “штраф за хибний вилкик” у нас відсутня. За часи моєї роботи бувало таке:

 • Лікаря викликають додому задля довідкової інформації.  Наприклад, викликають до дитини, яка 3-й день хворіє на “вітрянку”, просто для того, щоб спитати, через скільки днів можна буде гуляти на майданчику з іншими дітьми.
 • Дільничного педіатра викликають до дитини, а самі уходять  з дому.  Досить частою є ситуація, коли лікар приходить на виклик, а квартира закрита або зустрічає бабуся зі словами: “мама з дитиною пішли в магазин/гуляти, ви посидіть тут, почекайте, вони скоро повернуться”.
 • Дільничного педіатра викликають додому заради довідки або направлення на аналізи (навіщо ходити в поліклініку, якщо є така зручна безкоштовна послуга?).
 • Викликають до відносно здорової дитини, яку можна привести на огляд в поліклініку. Наприклад, коли педіатра викликають до підлітка, єдиною скаргою якого є кашель протягом кількох днів.
 • Викликають кількох лікарів одразу. Доводилось стикатись в дверях квартири дільничному педіатру, лікарю швидкої допомоги, педіатру з невідкладної допомоги.
 • При виклику педіатра додому дають неправдиву інформацію. Наприклад, батьки викликають лікаря до дитини з температурою 39 С. Звучить досить серйозно, а насправді, така температура була у дитини 3 дні тому, з того часу вище 37 не піднімалась. Але вже 4-й день батьки щодня викликають кількох “безкоштовних” лікарів, “тому що дитинка має бути оглянута”.

Окрім того, в обов’язки дільничного педіатра входить:

 • для важко хворих дітей, батьки яких відмовляються від госпіталізації, дільничний педіатр має зробити “стаціонар на дому” – тобто, відвідувати цю дитину щодня, поки її стан на покращиться;
 • для дітей з ангіною – відвідувати дитину вдома протягом 3-х днів, щоб не пропустити ускладнень.

Неприємим доповненням до походів додому є:

 • часта ситуація – неможливість попасти в під’їзд з домофоном, якщо домофону немає в квартирі;
 • ризик бути покусаним домашнім собакою, якого забули/не захотіли замкнути перед приходом лікаря;
 • необхідність обслуговувати хамів, які ставляться до лікарів без жодної поваги, як до безкоштовної обслуги.

На мою думку, виклики дільничного педіатра додому потрібно взагалі скасувати або суттєво обмежити. Тому що це вкрай нераціональне використання часу лікаря, яке є пережитком радянських часів і неможливе при сучасному розвитку медицини.3. Безкінечна писанина. На сьогоднішній день в обов’язок дільничного педіатра входить така кількість рукописної роботи, яку фізично не можливо виконати. Хіба що весь відведений для роботи час присвячувати тільки цьому. Тому лікар завжди винен – будь-яка перевірка знайде, що чого придратись.

І стає не важливим, наскільки ти досвідчений спеціаліст, як гарно можеш знайти підхід до дітей чи наскільки добре орієнтуєшся в сучасних рекомендаціях лікування. Тебе оцінять за правильністю оформлення нікому не потрібної макулатури. До речі, після останнього “загострення” медичної реформи кілька років тому “макулатури” побільшало.

Панове реформатори, чом би вам не посадити дільничних лікарів за ком’ютери і не скоротити кількість “писанини” до мінімально необхідного рівня? Звісно, ті 200 спеціалістів, яким вже по 80 років, і ті 10, які відсвяткували 90-річчя на це навряд чи погодяться, але, якщо зробити нормальні умови роботи, в поліклініку прийдуть молоді лікарі. А ми досить розумні, щоб використовувати сучасні знання і технології. 

 

Права і обов’язки. Що входить в права дільничних педіатрів?

 В стосунках “лікар-пацієнт” дільничний педіатр –  бесправний. На сьогодні на практиці відсутні будь-яка норма чи “верхня межа”, яка б обмежувала кількість роботи, яку має виконати дільничний лікар.

Відсутні будь-які механізми, які дозволять лікарю відмовити в обслуговуванні пацієнта, який ставиться до нього зневажливо, не виконує рекомендації тощо.

Відсутні будь-які покарання за хибний виклик і відсутні обмеження показів для виклику лікаря додому, що призводить до нераціонального використання часу і сил дільничних лікарів.

Тому проблема браку дільничних лікарів набагато глибша, ніж просто недостатнє фінансування.

Ганна Шевелєва, педіатр, Київ.

п.с. 200 дільничних педіатрів у віці старше 80 років. Ви тільки вдумайтесь в цю цифру! За якими стандартами вони лікуюють дітей?!

при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є гіперлінк на джерело mama-pediatr.com.

Вам може бути цікаво: 

1. Полезные сайты для врачей

2. 20 лет «шкодознавства»

3. История о докторе и адвокате

4. Педиатрия и здоровье врачей

5. Лікарі не бастують, вони мігрують

Києву бракує дільничних педіатрів: справа не тільки в фінансах

2 коментарі до “Києву бракує дільничних педіатрів: справа не тільки в фінансах

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори