Лактазна недостатність у дітей: прояви, діагностика, лікування

лактазна недостатність у дітей проявляється непереносимістю молочніх продуктів
лактазна недостатність у дітей проявляється непереносимістю молочніх продуктів

З діагнозом непереносимість лактози або лактазна недостатність ви можете зустрітись при проблемах травлення у дитини, а саме при тривалих коліках, проносі, поганому наборі маси тіла.

В цій статті на блозі мама-педіатр мова піде про те, чому виникає лактазна недостатність, як симптоми і методи обстеження використовують у дітей. В наступній статті поговоримо про особливості вигодовування дітей з непереносимістю лактози.

Що таке лактазна недостатність?

Лактазна недостатність (або непереносимість лактози,  Lactose intolerance)–це нездатність розщеплювати і засвоювати вуглевод лактозу (молочний цукор) в кишечнику через нестачу або відсутності ферменту лактази.
Лактазна недостатність може бути спадковою, генетично обумовленою. У такому випадку непереносимість молока проявляється з перших днів або тижнів життя дитини і тривати все життя.
Непереносимість лактози може бути частковою (фермент лактаза виробляється в недостатній кількості) і повною (фермент взагалі не утвоюється в організмі).
Також лактазная недостатність може розвиватися внаслідок кишкової інфекції, алергії та інших захворювань, при яких відбувається пошкодження клітин тонкого кишківника. У такому випадку вона носитиме тимчасовий характер і проходить після одужання.

 

Прояви лактазної недостатності

Лактазна недостатність проявляється з перших днів і тижнів життя малюка нападами кишкових кольок (колік). Під час годування малюк стає неспокійним, плаче, рухає ніжками, виштовхує сосок (або соску) з рота. Чутні звуки бурління у дитини в животику. Кишкові коліки можуть тривати годинами, виснажуючи як дитину, так і її батьків. Зазвичай, малюк заспокоюється після відходження газів і випорожнень.
Випорожнення у малюка при лактазній недостатності рідкі (пронос), пінисті, з кислим запахом. Якщо не змінити харчування дитини, в випорожненнях можуть з’являтись прожилки крові і велика кількості слизу (через подразнення слизової оболонки кишківника).

Лактазна недостатність при грудному і штучному вигодовуванні

Лактоза (молочний цукор) – вуглевод, що міститься як в грудному молоці, так і в молочній суміші, тому прояви лактазної недостатності у дітей грудного віку виникають з перших днів життя не залежно від виду вигодовування (грудному, штучному чи змішаному вигодовуванні).

Лактазна недостатність у дорослих

У дорослих людей також може бути лактазна недостатність. Однак, в багатьох випадках вони можуть не знати про те, що у них є непереносимість лактози. І просто уникати молочних продуктів, оскільки після їх вживання виникає бурчання в животі, рідкі випорожнення.

Діагностика лактазної недостатності

молекула лактози (молочного цукру)
молекула лактози (молочного цукру)

Для підтвердження діагнозу лактазної недостатності у дітей застосовуються такі методи обстеження:

1. Сімейний анамнез. Детальний розпитування батьків з метою виявлення фактів непереносимості молока родичами дитини.
2. Загальний аналіз калу (копрограма). Для лактазної недостатності характерно зниження pH калу нижче 5,5.
3. Визначення вмісту вуглеводів в калі. Метод дозволяє встановити нездатність організму засвоювати вуглеводи. При проведенні хроматографії можливо встановити надлишок лактози, що вказує на лактазну недостатність.
4. Генетичне дослідження. Це найбільш точний метод діагностики спадкової форми лактазної недостатності. Аналіз дозволяє виявити наявність або відсутність гена, відповідального за синтез ферменту лактази, і визначити, яка форма лактазної недостатності у дитини – повна або часткова. Для проведення генетичного дослідження береться кров з вени.

Існують і інші методи діагностики лактазной недостатності, які рідко застосовуються у дітей:

1. Навантажувальний тест з лактозою. Людина випиває розчин лактози, після чого кілька разів протягом 2-х годин визначається рівень глюкози в крові.
2. Навантажувальний водневий тест з лактозою. Для діагностики потрібно випити розчин лактози з маркером, потім протягом 2-х годин проводиться забір повітря, що видихається.
3. Визначення активності лактази в біоптатах слизової оболонки тонкої кишки. Методом фіброгастроскопії (ковтання зонда) береться біоптат – шматочок слизової тонкого кишківника. Використання експрес-тестів дозволяє поставити діагноз через 20 хвилин.
Недоліками цих методів, через що вони рідко застосовуються в педіатричній практиці і взагалі не застосовуються у дітей раннього віку, є їх інвазивність (необхідність робити уколи або інші втручання) і реакція з боку кишківника дитини на лактозу (біль у животі, діарея).

В наступній статті на блозі mama-pediatr.com піде мова про особливості вигодовування дітей з непереносимістю лактози.

Ганна Шевелєва, педіатр, Київ, блог mama-pediatr.com

При використанні інформації індексований гіперлінк на блог mama-pediatr.com є обов’язковим.

 

 

Цікаві статті на блозі:

Лактазна недостатність у дітей: прояви, діагностика, лікування

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори