Чому не можна трясти дитину?

Не люблю писати про хвороби. Але цю проблему вважаю важливою, оскільки: 1) часто виникає внаслідок незнання; 2) призводить до фатальних наслідків. Тому прошу звернути особливу увагу.

*** 

Нажаль, немовлята не вміють говорити і не можуть пояснити, що саме їх непокоїть – голод, коліки чи щось інше. Замість цього вони просто кричать. Дитячий плач може тривати годинами, позбавляючи батьків (або тих, хто доглядає за малюком) спокою і сну. Коли терпець остаточно вривається, може виникнути бажання потрясти дитину, щоб вона нарешті заспокоїлась. Але робити цього ні в якому разі не можна! 

синдром струшування дитини
“Коли ти нарешті замовчиш?!!”

 

Чому не можна трясти дитину?

Трясіння немовляти призводить до важкої черепно-мозкової травми з дуже поганими наслідками –  інвалідністю або смертю дитини. Цей метод «заспокоєння» є проявом жорстокого поводження з дітьми.

 

Механізм травмиКоли доросла людина трясе немовля, що кричить, м’язи шиї крихітки ще не в стані утримувати голівку. При трясінні головний мозок ударяється об кістки черепа, внаслідок чого ушкоджується мозок, виникають внутрішньочерепні крововиливи.

механізм травми при струшуванні дитини
механізм травми при струшуванні дитини

 

Медичною мовою це називається синдром струшування дитини (синдром детского сотрясения,Pediatric Abusive Head Trauma, Shaken baby syndrome (SBS). Лікарі виділяють три основні симптоми – внутрішньочерепна (субдуральна) гематома, набряк головного мозку, крововиливи в сітківку ока.

 

травма мозку при синдромі струшування дитини (Shaken baby syndrome)
травма мозку при синдромі струшування дитини (Shaken baby syndrome)

 

Батьки можуть помітити наступні симптоми:

 • Дитина стає дратівливою або, навпаки, кволою, загальмованою
 • Поганий апетит, немовля перестає смоктати і ковтати їжу
 • Блідість або синюшний відтінок шкіри обличчя, «сонні» очі
 • Судоми
 • Блювота
 • Періодичні втрати свідомості
 • Порушення частоти дихання
блідість шкіри, "сонні" очі
блідість шкіри, “сонні” очі

 

Наслідки «заспокоєння»

Внаслідок травми, спричиненої навмисним струшуванням дитини, гине кожен третій малюк (15% – 38%). У дітей, що виживають, в залежності від ступеню ушкодження головного мозку, в подальшому може виникнути сліпота, зниження слуху, дефекти мови, розлад рухів (наприклад, дитячий церебральний параліч), порушення розумових здібностей.В зоні ризику

Травма мозку внаслідок трясіння може виникати у дітей перших 5 років життя.  Найчастіше від жорстокого поводження – трясіння  дитини – страждають діти першого півріччя життя.

Як запобігти виникненню кишкових кольок і як з ними боротись, читайте тут: Рекомендації педіатра при коліках у дитини

Як ефективно і безпечно заспокоїти малюка при коліках, читайте тут: Ребенок постоянно хочет на ручки. Что делать?

Зверніться по медичну допомогу

Якщо ви помітили у дитини якісь з цих симптомів, тим більше,  якщо ви підозрюєте, що з дитиною могли жорстоко поводитись, «заспокоюючи» її.

Профілактика

 • Ніколи, ні за яких умов не трясіть дитину!
 • Якщо ви втрачаєте контроль над собою – залиште дитину в дитячому ліжечку або манежі і вийдіть з кімнати, щоб заспокоїтись.
 • Попросіть друзів чи родичів про допомогу з дитиною, коли ви гніваєтесь і погано контролюєте себе або якщо ви втомились і потребуєте відпочинку.
 • Якщо ваша дитина часто і подовгу плаче – зверніться по професійну допомогу. Консультація педіатра допоможе виявити проблеми зі здоров’ям дитини або усунути недоліки по догляду за дитиною.

Терпіння вам!

Ганна Шевелєва, педіатр, Київ

При використанні інформації гіперлінк на блог mama-pediatr.com є обов’язковим.

Чому не можна трясти дитину?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори