Підвищений тиск і творчі здібності у підлітків. Чи є зв’язок?

Починаючи з 4-го курсу університету і кілька років після отримання диплому я займалась науковою роботою на кафедрі педіатрії. Вивчала психологічні особливості підлітків з підвищеним артеріальним тиском та надмірною масою тіла (гіпоталамічним синдромом).

як творчі здібності впливають на підвищення тиску?
як творчі здібності впливають на підвищення тиску?

Статтю «ОСОБЛИВОСТІ КРЕАТИВНОСТІ У ДІТЕЙ З ПЕРВИННОЮ АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ» я написала 6-7 років тому для наукового медичного журналу. Стаття написана на основі моїх власних досліджень і редагована науковим керівником професором Хайтовичем М.В.
З того часу багато всього змінилось, після народження дитини я вирішила «зав’язати» з наукою і займатись практичною медициною, писати тексти виключно зрозумілою для не-медиків мовою. Про що не шкодую.
Нещодавно я знайшла цю статтю в архівах свого комп’ютера і вирішила, що вона ватра того, аби бути опублікованою на блозі «мама-педіатр». Як будь-яка наукова робота, вона, на превеликий жаль, є до кінця зрозумілою лише вузьким фахівцям, які «в темі».  Тому нижче пишу «переклад з науково-медичної на українську»:


Про що ця стаття?
На жаль, зараз «помолодшало» багато хвороб, які раніше асоціювались з людьми старшого віку. Підвищений тиск досить часто діагностують у дітей і підлітків. Після дебюту в дитячому віці, у багатьох з них він буде підвищеним все подальше життя.
Серед багатьох факторів, які впливають на підвищення тиску, велику роль відіграють стреси. Ми вирішили вивчити креативність (творчі здібності людини) в асоціації з підвищеним артеріальним тиском у підлітків. Адже креативність дає можливість краще адаптуватись до нестандартних ситуацій, що знижує психоемоційну напругу, тривожність, отже, і стреси.
З цією метою було проведено психологічні тести у 57 підлітків в віці 12-17 років. У 28 з них був підвищений артеріальний тиск, 29 були здорові і складали групу контролю.
Тест Вільямса складався з: а) недомальованих малюнків, «закарлюк», які потрібно було домалювати і придумати назву малюнку (наскільки креативно діти це зробити, визначав дослідник за спеціальною шкалою); б) анкети, в якій дітям пропонувалось самим оцінити свої творчі здібності.
Результати і висновки
Результати виявились цікавими. Показники творчих здібностей підлітків з підвищеним тиском були нижчими за норматив і дещо нижчими, ніж у здорових однолітків, але самооцінка була високою. Більшість дівчаток і половина хлопців вважали, що мають творчі здібності вище середнього.
Низька креативність свідчить про погану здатність адаптуватись до нестандартних ситуацій, утруднює вираження емоцій та ідей, ускладнює порозуміння з оточуючими. Завищена самооцінка на цьому фоні може бути причиною хронічного психоемоційного стресу.

стреси провокують підвищення тиску
стреси провокують підвищення тиску

Якщо у дорослих підвищення артеріального тиску стимулюють стреси на роботі, у підлітків такими факторами можуть бути високі вимоги до навчання в ліцеях, поганий психологічний клімат в колективі чи вдома. Сприяти стресам можуть неправильний розпорядок дня з недостатнім часом для сну і відпочинку.
Ганна Шевелєва, педіатр, Київ.
Джерело – www.mama-pediatr.com

При перепості обов’язковим є активне індексоване посилання на мама-педіатр.

 

Вас може зацікавити: 

1. Педиатрия и здоровье врачей

2. Креативная еда

3.  Чому діти бояться лікаря?

4. Артериальная гипертензия у детей и подростков

5. История о докторе и адвокате

Підвищений тиск і творчі здібності у підлітків. Чи є зв’язок?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори