
Коліки (кольки) виникають у більшості дітей перших місяців життя. Поява колік пов’язана як з віковими особливостями травної системи дитини, так і з характером вигодовування. В цій статті на блозі мама-педіатр – поради по догляду і вигодовуванню малюків з коліками.
Рекомендації щодо харчування при коліках у дитини:
За умови грудного або змішаного вигодовування важливо звернути увагу на харчування матері при коліках у дитини:
- Раджу виключити з вашого раціону продукти, які сприяють появі колік у дитини (цільне коров’яче або козяче молоко) обмежити продукти, які сприяють підвищеному газоутворенню в кишківнику ( бобові, капуста, броколі, цибуля, банани, виноград, кава, шоколад, мед тощо).
- Пийте чаї з ромашкою, фенхелем, кропом (трави для приготування чаїв можна купити в аптеці).
- За умови штучного або змішаного вигодовування важливо правильно підібрати суміш (існують суміші, розроблені спеціально для вирішення проблеми колік у дітей), уникати частої або раптової зміни сумішей.
Рекомендації щодо догляду за дитиною:
- Правильно прикладайте до грудей для запобігання заковтування повітря дитиною під час ссання грудей.
- Під час та 0-15 хвилин після годування тримайте дитину в положенні, коли голівка знаходиться вище від животика (тіло дитини має знаходитись під кутом приблизно 45 градусів).
- Після годування тримайте «стовбчиком» (головка дитини знаходиться на плечі у мами) 10-15 хвилин.
- Про позу, в якій можна ефективно і безпечно можна заспокоїти малюка при коліках, читайте тут: Ребенок постоянно хочет на ручки. Что делать?
- Прикладайте до животика дитини теплу пелюшку або прикладайте животом до живота матері.
- В перервах між годуваннями викладайте дитину на живіт на 10-15 хвилин.
- В перервах між годуваннями робіть масаж живота легкими поглажувальними рухами, за годинникою стрілкою, робіть вправу «велосипед».
- Мамі бажано не нервувати, відпочивати і висипатись – адже гормони стрессу попадають з молоком і є однією з причин колік у дитини.
- Годуйте грудьми за вимогою дитини, не давайте дитині подовгу плакати і кричати – при цьому дитина заковтує повітря.
- Ввечорі купайте дитину в теплій ванночці (37-38°) з заспокійливими травами (м’ята, меліса, валеріана, шишки хмелю) 15-20 хвилин.
Прийом медикаментів:
Є лікарські препарати, які зменшують газоутворення в кишківнику (ліки на основі сіметікону), або зменшують спазми гладеньких м’язів кишківника (спазмолітики), безпечні для новонароджених. Педіатр може призначити прийом цих препаратів для зменшення колік у дитини.
Також, за призначенням лікаря можна використовувати газовідвідну трубочку.
Лактазна недостатність як причина кишкових кольок у дитини
Непереносимість лактози (лактазна недостатність) може бути причиною тривалих колік і проносів у дитини. Тому, якщо поради, написані вище, є неефективними, зверністься для обстеження до дитячого гастроентеролога.
Ганна Шевелєва, педіатр, Київ
джерело — mama-pediatr.com
при використанні інформації, викладеної на блозі, обов’язковим є активне посилання на джерело mama-pediatr.com, що індексується.